Časté otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá konzultace?

Standardní délka konzultace je 50 minut. Při práci s párem či celou rodinou může být délka až 90 minut.

Co mám dělat, když se nemohu dostavit na konzultaci?

Pokud zjistíte, že se nemůžete dostavit do poradny na konzultaci, sdělte nám to prosím, co nejdříve. Můžete nám zavolat, poslat SMS či email. Uvolněný termín můžeme díky včasné omluvě nabídnout jiným klientům.

Můžu si vybrat terapeuta a přesnou hodinu schůzky?

Samozřejmě si můžete vybrat, ke které terapeutce půjdete. Pokud byste chtěli spíše muže terapeuta, pak se můžete obrátit na Poradnu v Liberci. V rámci konzultačních hodin si můžete vybrat den i hodinu, tak jak Vám to vyhovuje. Pouze je nutno počítat s delší objednací dobou, zvlášť pokud byste chtěli odpolední termíny, které jsou hodně žádané.

Moje situace je velmi akutní a potřebuji to řešit, co nejdříve. Za jak dlouho dostanu termín?

V krizovém případě se snažíme klientům vyjít vstříc a najít co nebližší termín většinou v řádu dnů. Můžete využít nonstop službu Linky důvěry http://www.linka-duvery.cz/ a pokud máte pocit, že jste dokonce v ohrožení života, neváhejte kontaktovat rychlou záchrannou službu na čísle 155.

Partner/partnerka se mnou nechce jít do poradny, mohu přijít i sám/sama?

Určitě můžete přijít do poradny sám/sama, i když řešíte párovou nebo rodinnou problematiku. Přítomnost partnera bývá přínosná, ale není podmínkou spolupráce s poradnou.

Potřebuji doporučení nebo kartičku od pojišťovny?

K využití služeb poradny nepotřebujete žádné doporučení od lékaře ani kartičku pojišťovny.

Chtěl bych psychologické vyšetření nebo psychologický znalecký posudek.

V poradně neděláme psychologické vyšetření ani posudky. Pokud potřebujete psychologické vyšetření, můžete využít služeb klinického psychologa. Znalecký posudek v oboru psychologie většinou nařizuje soud, přičemž znalce i sám určí.

Jaký je rozdíl psychologem a psychiatrem a můžete mi předepsat léky?

Psychiatr je vystudovaný lékař a může tudíž předepsat léky, většinou řeší těžší psychické stavy. Psycholog má humanitní vzdělání, léčí slovem, tj. rozhovorem. V naší poradně pracují pouze psychologové, takže léky Vám předepsat nemůžeme.

Můžete mi zařídit, abych mohl okamžitě nastoupit ústavní léčbu závislostí?

Zařídit ústavní léčbu Vám pomůžeme, ale nebude to okamžitě. Celý proces nějakou dobu trvá a vše závisí i na volných kapacitách v léčebnách.

Můžete někomu nařídit, aby se šel léčit ze závislosti?

Nemůžeme nikomu nařídit léčbu a nemůžeme ani nikoho do léčby nutit. Spolupráce s naší poradnou je vždy dobrovolná, tj. klient musí být k léčbě motivovaný.